Merevedési zavarról beszélünk, amikor a szervezet különböző szervrendszereinek kóros működésének következtében, megfelelő nemi vágy (libidó) ellenére sem alakul ki elégséges hímvessző-merevség.
Azt az állapotot is erektilis diszfunkciónak hívjuk, amikor merevedés létrejön ugyan, de annak mértéke vagy időtartalma csökkent. 40 éves kor felett a férfiak felének volt már ilyen problémája. A zavar lehet átmeneti, vagy krónikus is.
Pszichológiai, anyagcsere- és keringési zavarok is befolyásolhatják, illetve valamilyen gyógyszer szedése is állhat a háttérben. A szervi eredetű zavar idővel viszont pszichológiai problémához vezethet. A legfontosabb kórállapotok, melyek a betegség hátterében állhatnak az érelmeszesedés, a cukorbetegség, a pajzsmirigy alulműködés, a sclerosis multiplex és a krónikus alkoholizmus.
A definícióban megfogalmaztuk az állapot tünetét. E mellett fontos tudni, hogy az állapot járhat csökkent szexuális vággyal, korai magömléssel illetve az orgazmus elérésének képtelenségével. Az okok tisztázásában fontos lehet annak ismerete is, hogy reggeli merevedés van -e, és normális -e, mert ez inkább pszichés ok felé tereli a gyanút.
A mechanizmus az októl függ. Pszichológiai kórállapotok (pl.:depresszió) vagy egyszerű kóros pszichés hatások nagy szereppel bírnak, mivel az erekció és a szexuális együttlét mozzanatai számos idegrendszeri és hormonális hatás befolyása alatt állnak. Az agyi és pszichés tevékenységek ezek mindegyikére kihatnak.
Bizonyos idegrendszeri betegségek miatt az ingerület nem jut el a megfelelő helyekre.
A hormonrendszer működési zavara szintén fontos tényező, hisz a szabályozásban mind az agyalapi mirigy, mint a pajzsmirigy, mind a szexuális mirigyek hormonjai részt vesznek.
Az erekció mechanizmusa, nevezetesen a hímvessző barlangos testjeinek vérrel történő megtöltése, illetve a vér eláramlásának megfelelő akadályozása normális keringési viszonyokat követel meg mind az artériás, mind a vénás oldal tekintetében. Így az állapot akár érelmeszesedés, vagy cukorbetegség első tünete is lehet. A cukorbetegség ezen felül hormonális hatások révén is hozzájárulhat a kórállapothoz.
A kezelés az októl függ. A terápia része lehet ennek megfelelően pszichológiai vagy magatartás terápia, illetve a háttérben álló betegség (érelmeszesedés, magas vérnyomás, cukorbetegség) kezelése. E mellett férfi nemi hormonok (tesztoszteron, DHEA), illetve a hímvessző keringésére ható szerek.
Dohányzó férfiak között magasabb az ED aránya, és ugyanez jellemző az elhízottakra is. Épp ezért az egyik legfontosabb dolog a dohányzás elhagyása és a testsúly kontoll.
A normális erektilis funkcióhoz szükséges a jó értágulási képesség, ezt az érfalban felszabaduló Nitrogén-monoxid hozza létre, melynek termelődése az Arginin nevű aminosavtól függ. Tanulmányok, melyekben 1500-2800mg Arginint adtak naponta pozitív hatást mutattak a placebóval szemben hat hét után.
Gyógynövények közül a Panax Ginzeng (ázsiai ginzeng), a Gyömbér, a Maca (perui gyógynövény) és a Ginkgo biloba hatóanyagait használják értágító és libidó növelő hatásuknál fogva.