Schweininger Zsuzsanna vagyok.
Miért kiskert? Miért bio?
A kert megművelése akkor lett számomra aktuális, amikor magam is kertes házba költöztem. Eleinte csak díszkertet szerettem volna, rengeteg növénnyel, fával, virággal, ahová jó kiülni, ami gyönyörködteti a szemet és a lelket. Aztán felmerült, hogy milyen jó is lenne, ha a vacsorához való zöldségért csak ki kéne lépni a ház elé (esetleg mögé), és hogy mennyire más íze van az otthon termett zöldségnek, gyümölcsnek. Szezonban ugyan a zöldségesnél is ki lehet fogni finomat, de a szép külső nem garancia, könnyen belefuthatunk ízetlen, felfújt példányokba. És a frissesség: azóta tudom, milyen kemény a cukkini és a padlizsán, milyen remek a naptól langyos paradicsom, mióta magam is termesztem.
Így aztán lett veteményes is. Természetesen bio, mert két kisgyerek mellett nem mérgez az ember vegyszerekkel. Főleg, mert ők mosatlanul dézsmálnak meg mindent, egyenesen a növényről – a küszöb átlépésével el is veszítik az érdeklődésüket. Hamar rá kellett jönnöm, hogy a bio nem egyszerűen annyi, hogy nem permetezek. Vagyis lehet annyi, de akkor a termés elég nagy részét nem én fogom megenni, hanem a kert többi lakója: kukacok, pajorok, levéltetvek, poloskák, csigák, és a betegségekről még nem is beszéltünk. Kutatni kezdtem, hogy tudnám vegyszerek nélkül kordában tartani a növényeimre éhes csürhét, és azt találtam, hogy nehéz megfelelő és közérthető információhoz jutni. Így indult a Biokiskert…
Amit azóta megtanultam:
- Igen, valóban a saját zöldség a legjobb.
- Nem, nem olyan bonyolult megtermelni, még vegyszer nélkül sem.
- Léteznek olyan megoldások, amivel egészségesen lehet tartani a növényeket, még ha a gazdaboltban nem is hisznek bennük.
- Nagyon megéri, mert finom, friss és egészséges zöldségből lehet igazán finomat főzni.
- Olyat is megtermelhetek, amit nem kapni a piacon.
- A zöldfűszerek verhetetlenek és könnyen termeszthetők – ezen kívül a biokertben különleges szerepük is van.
Időközben sokat tanultam a „hagyományos”, vegyszeres gazdálkodásról is, és bevallom, nem tetszik. Nem tetszik a műtrágyázás, amely szennyezi a talajt és csak növeli a növényeket, de egészségesebbé nem teszi, sőt: a műtrágyával felturbózott növekedésű növény fogékonyabb lesz a betegségekre. Nem tetszenek a növényvédő szerek, amelyek felszívódnak, és csak „határérték” alá bomlanak a termésben. Azok sem tetszenek, amelyek nem szívódnak fel, de minden élőlényt kiirtanak a kertből: a hasznos rovarokat is, velük együtt pedig távoznak a madarak. Most már képtelen lennék vegyszert használni a kertben, de nincs is rá szükség. Tarts velem, és megmutatom, hogy csinálom!
Schweininger Zsuzsanna
Biokiskert Kft.
+36-30-960-8898