Európában a konyha a családi fészek jelképe. Ahol a háziasszony főz, ott tartózkodik a legtöbb ember: a családtagok, vendégek. Kialakítása fontos, hiszen szimbolikus értelemben a háztartás egészségét és jólétét szimbolizálja.
A Feng Shui – az ősi kínai térrendezés művészete – amely az ősi kínai császárok féltve őrzött titka volt, nagy hangsúlyt fektetett a konyha művészetére. Nemcsak az ízek harmóniájára és változatosságára ügyelt, hanem a konyha kialakítására is. Természetesen a mai konyha szempontjai teljesen mások, mint a többszáz évvel ezelőtt kialakítottaké, de több elrendezési alapelvet ma is érvényes.
Tippek konyhára:
- A gáztűzhely égőfejei száma jelzi a család anyagi jólétét. Minél több a fej, a család annál szerencsésebb az anyagiak terén. Ezért minden égőfejet egyenlő arányban használjunk, ha egy elromlik, az azt jelzi, hogy a családot anyagi kár érheti, jó lesz vigyázni.
- A gáztűzhely kedvezőbb az elektromosnál, hiszen az étel több tűz energiát nyer. Így finomabb, energiával telibb.
- Mivel a Feng Shui energia áramlásról beszél – a konyha esetében ez azt jelenti –, hogy a szakács kezéből átmegy az energia az ételbe. Ezért fontos, hogy a szakács főzésnél lássa a konyhába bejövőt. Ellenkező esetben elfűszerezheti az ételt, amit a család nem jókedvvel fogyaszt el. Ha a kialakítás olyan, hogy háttal állunk főzés közben a konyhaajtónak, egy fényes, tükröződő felületű dolgot keressünk magunk előtt, amelyben látjuk a hátunk mögött levő mozgást. Ha nincs ilyen felület, tegyünk fel egy kis bagua tükröt a falra. A bagua tükör alak egy egyenlő oldalú nyolcszögletű forma, amely a Feng Shui szerint szerencsés.
- Azokban a konyhákban, ahol a szakács kényelméért a főzőhely egy központi szigetet képez, ott kevesebb energiát tartalmazó, ennél fogva kevésbé tápláló étel készülhet, hiszen a szakács minden oldalról ki van téve a várakozó, étkezni vágyók “támadásának”.
- A konyhai tűzhely és sütő hangsúlyos energiatípust képvisel. Fontos, hogy figyelemmel tervezzünk meg minden olyan hálót, amely közös falon osztozik a konyhával. Az ágynak távol kell lennie attól a faltól, ahol a főzőalkalmatosságok találhatók.
- A Feng Shui elmélete ellenzi, hogy a tűzhely és a mosogató egymás mellé vagy egymással szembe kerüljön. A mosogató a Víz elemet képviseli, a tűzhely a Tüzet. (A filozófia szerint az öt elem: a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz többek között színeket és anyagokat is jellemeznek). Ez a két egymást romboló elem, azaz a víz és a tűz közel egymáshoz – diszharmóniát teremt, azaz Feng Shui olvasatban vitát gerjeszt a konyhában. Figyeljük meg, ha ilyen elrendezésünk van, vagyis a tűzhely mellett van a mosogató, akkor a konyhában több lesz a hangos szóváltás.
Baljós dolog, ha egy konyha ajtaja a hálószoba-, illetve fürdőszobaajtóra néz. A hálószobára néző konyhát balszerencsét hozónak tekintik, mert a hálóba bejuthat a főzésből származó füst, ez pedig megzavarja az álmot és szagokkal szennyezi az ágyneműt.